119

 

Hrozí zavírání nemocnic?

 

AČMN i další asociace a sdružení nemocnic trvale upozorňují na zhoršující se personální situaci nemocnic, která již omezuje jejich činnost a ohrožuje péči o pacienty.

Hlavní příčinou jsou trvale nízké úhrady zdravotních pojišťoven za poskytnutou péči. Od roku 2008 byly úhrady nemocnicím i nominálně zmrazeny. Úhradová vyhláška na rok 2013 dokonce nominální úhrady snížila na 98 %. Reálné úhrady snížila kumulovaná inflace, která za toto období dosáhla téměř 20 %. Nemocnice současně finančně devastovalo opakované zvýšení DPH nebo faktická devalvace koruny prováděná ČNB.

Úhradová vyhláška ministra Holcáta na rok 2014 sice nominálně zvýšila úhrady o 5 %, avšak vlivem použitých koeficientů skutečná úhrada vzrostla maximálně na 3 – 4 %. Zvýšení bylo použito na krytí dluhů nemocnic z předchozího období. Na zvýšení platů nezbylo.

Úhradová vyhláška ministra Němečka na rok 2015 nominálně zvýšila úhrady o 3 %, avšak opětovně použitými koeficienty řadě nemocnic vzrostla jen o 2 % a i méně. Toto zvýšení úhrad bylo nedostatečné i pro pouze 5 % zvýšení mezd, slíbené vládou. Dvě třetiny nemocnic AČMN zvýšily mzdy o méně než 5 % a některé je nemohly zvýšit vůbec.

Další úhradová vyhláška ministra Němečka na rok 2016 má zvýšit úhrady o 3 %. Protože nebyly použity koeficienty snižující úhrady, většina nemocnic by mohla mzdy zvýšit o slíbených 5 %, kdyby nedala nic na zlepšení péče o pacienty. Skutečná potřeba zvýšení mezd jen pro tento rok by však byla minimálně dvojnásobná.

Jen zvyšování mezd každoročně cca o 10 % po několik dalších let by mohlo personální krizi nemocnic zastavit. Znamenalo by to každoročně zvyšovat úhrady nemocnicím cca o 6 % bez jakýchkoli snižujících koeficientů.

Pro rok 2016 by to znamenalo zvýšit úhrady nemocnicím o další cca 3 mld. Kč. Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů opakovaně upozornil ministra zdravotnictví a poté i předsedu vlády a oba místopředsedy vlády a předsedy koaličních stran, že zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven k 31. 8. 2015 dosáhly 18 mld. Kč. Že každý měsíc je výběr pojistného o více než 1 další miliardu Kč vyšší, než v roce 2014. Že by postačovalo zvýšit úhrady nemocnicím o 3 mld. Kč vybrané navíc jen do konce tohoto roku. Že na 18 miliardový zůstatek na účtech zdravotních pojišťoven by se vůbec nemuselo sáhnout.

Nestalo se nic.

Proto se děje níže uvedené.

Začíná to rušením interních oddělení nemocnic, bez něhož žádná nemocnice nemůže dlouhodobě řádně fungovat. Dopady se řetězí a zasahují i nejbližší nemocnice. 

 

 

 

2.5.2017

Sonda do 50 největších nemocnic:
Každá druhá má potíže, musí zavírat oddělení

Nemocnice v krizi. Zavírají oddělení kvůli chybějícímu personálu.

Důvodem je nedostatek lékařů a zdravotních sester. Řada nemocnic je na hraně ekonomického přežití.

Když se dostane pacient během víkendu do nemocnice, neměl by být překvapen, že se o něj stará méně zdravotních sester. S nedostatkem personálu se zdravotnická zařízení potýkají dlouhodobě.

Jenže teď jejich vedení přiznává, že situace graduje a řada z nich je již na hraně. Seznam se ptal více než padesáti největších nemocnic v Česku a zjistil, že zhruba polovina z nich má problémy s nedostatkem personálu. Musí kvůli tomu uzavírat celá oddělení nebo snižovat počet lůžek.

Sonda do 50 největších nemocnic: Každá druhá má potíže, musí zavírat oddělení 

 

 

4.4.2017
Nemocnice v Sušici bude mít chirurgii jen
v jednodenním režimu

Nedostatek lékařů i pacientů přiměl nemocnici v Sušici, aby změnila režim na chirurgickém oddělení. Od května se bude věnovat pouze plánovaným výkonům v režimu jednodenní chirurgie.

Nemocnice v Sušici bude mít chirurgii jen v jednodenním režimu

 

22.3.2017
Lůžkové oddělení chirurgie v Semilech
bylo uzavřeno

Lůžkové oddělení chirurgie v Semilech bylo kvůli nedostatku lékařů na konci minulého týdne uzavřeno. Pokud se provoz oddělení povede obnovit, bude to nejdřív ve druhé polovině roku. V semilské nemocnici zůstanou zachované chirurgické ambulance, jejich provoz budou zajišťovat tři lékaři. ČTK to řekl předseda představenstva Masarykovy městské nemocnice (MMN) Jiří Kalenský.

Lůžkové oddělení chirurgie v Semilech bylo uzavřeno

 

2.3.2017
Rokycanská nemocnice a.s.
- stávková pohotovost kvůli platům

Do stávkové pohotovosti vstoupili od 1. března 2017 odboráři Rokycanské nemocnice, a.s. Důvodem je nesplnění vládního slibu na zvýšení platů a mezd všech zaměstnanců nemocnic o 10 procent, které se v letošním roce znovu opakuje. Při zvyšování platů a mezd zaměstnanců nemocnic v předcházejících letech nedostali zaměstnanci Rokycanské nemocnice ani jednou přidáno tak, jak bylo s vládou vyjednáno.

O vyhlášení stávkové pohotovosti informovali odboráři písemně hejtmana Josefa Bernarda. V dopise uvedli, že velmi uvítali dohodu o 10% navýšení tarifních mezd zdravotnickým pracovníkům. Za diskriminační ovšem považují, že ostatním zaměstnancům nemocnice se mzda zvyšuje pouze o 2 %.

Odboráři Rokycanské nemocnice,a.s., vstoupili do stávokové pohotovosti

 

2.3.2017
Městům došly peníze. V Česku se začaly prodávat nemocnice

K mání je několik městských nemocnic. Zájemci jsou už na obzoru a jako první v nabídce je místo známé aférou s mrtvými pacienty.

Odkaz na článek na Seznam.cz

 

2.3.2017
Pracovní portál: Nemocnice zoufale hledají lékaře i sestry

Personální situace ve zdravotnictví je dlouhodobě alarmující. Lékaři stárnou, mladí absolventi odcházejí do zahraničí a počty studentů medicíny dlouhodobě nepokrývá poptávku trhu. Hlad po zaměstnancích a konkurenční prostředí proto nutí zaměstnavatele k lepším podmínkám.

Pracovní portál: Nemocnice zoufale hledají lékaře i sestry

 

 

19.4.2016

Náborové příspěvky pro lékaře se
v Ostravě neosvědčily, nepřilákaly ani jednoho zájemce

Městskou nemocnici v Ostravě stále trápí nedostatek lékařů. Nepřilákaly je ani příspěvky při nástupu ve výši až 200 tisíc korun. Naopak odcházejí další lékaři. Problém se týká většiny zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji i v celé republice. Podle lékařské komory chybí jen v krajských nemocnicích v regionu 124 lékařů.

Náborové příspěvky pro lékaře se v Ostravě neosvědčily, nepřilákaly ani jednoho zájemce 

 

 

6.4.2016

Rokycany – interna na poloviční kapacitě pro odchody lékařů

Okolní nemocnice pacienty nechtějí

Rokycanská nemocnice má málo lékařů na interně, omezila lůžka

 

 

16.3.2016 

Rokycanská nemocnice musí omezit provoz. Hrozí dominový efekt

Nemocnice se už delší dobu potýká s nedostatkem lékařů. Peníze na ně má, není tu ale nikdo, komu by je nabídla. Vedení zařízení se proto rozhodlo omezit provoz interny.

Rokycanská nemocnice musí omezit provoz. Chybí lékaři

 

15.3.2016 
 

Hrozí zavírání nemocnic, kamenem úrazu
je zvláštní přístup Babiše ke zdravotnictví

 

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Zdravotnictví není podle něj větší černou dírou na peníze než jiné obory. Tvrdí, že Andrej Babiš není o situaci dobře informován.

Rozhovor D. Drtinové v DVTV

  

15.3.2016
 

Prezidentka České asociace sester Šochmanová: Hrozí kolaps zdravotnictví a zavírání nemocnic

 

Důvodem, že zdravotní sestry a ostatní personál nemocnic ještě nestávkuje, je podle Martiny Šochmanové fakt, že si nechtějí brát pacienty jako rukojmí pro své požadavky. Je nezbytně nutné, aby se situace českého zdravotnictví však začala měnit.

Prezidentka České asociace sester Šochmanová: Hrozí kolaps zdravotnictví a zavírání nemocnic

 

15.3.2016
 

Pražské nemocnice varují:
personální situace je kritická

 Pražské nemocnice varují:personální situace je kritická

 

1.3.2016
Ve Frýdlantu už nebude
ani interní ambulance
Akutní interní ambulance ve Frýdlantu na konci března skončí

 

26.2.2016
I Karlovarský kraj požaduje na vládě zajistit skokové navýšení mezd zdravotníků
Karlovarský kraj přidá sestrám a lékařům interny

 

18.2.2016
Pěti nemocnicím Kraje Vysočina
chybí více než 150 lékařů a sester
Nemocnice nabízí patologovi příspěvek sto tisíc korun

 

17.2.2016
Chybějí v nemocnicích pouze praktiční lékaři?

Nedostatek lékařů a sester začíná podle ředitelů nemocnic ohrožovat provoz v českém zdravotnictví. Chybějící personál by přitom pomohlo alespoň zčásti dorovnat, kdyby praktičtí lékaři častěji chodili sloužit na pohotovost. Tomu se však spíše vyhýbají.

Striktní rozdělení na lékaře v nemocnicích a čistě ambulantní lékaře je v moderních zdravotnických systémech ojedinělé. Lze to pokládat za jednu z příčin nedostatku lékařů a nedostatku peněz jak pro nemocnice, tak pro ambulantní lékaře.

V nemocnicích chybějí praktičtí lékaři. Sloužit nechtějí i kvůli vysokému věku

 

16.2.2016
Nemocnice Pardubického kraje

Kvůli chybějícím lékařům se mění chod nemocnic v Pardubickém kraji. Na některých odděleních už nebudou k dispozici 24 hodin denně. Některá oddělení budou fungovat jako stacionář a pacienti budou chodit na noc domů.

Nemocnicím chybějí lékaři. Někde tak nebudou 24 hodin denně

 

15.2.2016
Přehled nedostatku personálu
podle krajů
I přes nárůst platů některým nemocnicím chybí personál

 

25.1.2016

I po zrušení řady porodnic ve zbývajících  chybí 200 lékařů

V rámci snah o administrativní rušení nemocnic se podařilo v roce 2013 zrušit porodnická oddělení v řadě nemocnic, kde počet porodů nedosahoval 500 – 600 ročně. Přesto nedostatek porodníků začíná být kritický. Hlavní příčinou jsou nedostatečné platy v nemocnicích a lukrativní možnosti uplatnění v jiných sférách.

V porodnicích chybí 200 lékařů, nahrazují je porodní asistentky

 

20.1.2016

Nemocnice Městec Králové

Zachrání nemocnici, přejde-li do vlastnictví fondů
A. Babiše?

„Jednáme s Hartenbergskými fondy. Mají zájem o odkup akcií,“ říká šéf nemocnice

 

20.1.2016
Nemocnice Mělník
Z personálních důvodů omezen počet lůžek.
Nemocnice Trutnov
Provoz na lůžkovém oddělení interny již omezen.
FN Hradec Králové

Pro nedostatek personálu zrušena celonoční pohotovost.

Doktoři chybí napříč Českem, řešení hledají kraje i ministerstvo

 

19.1.2016
Tiskové sdělení AČMN k současné situaci
v nemocnicích
Tiskové sdělení

 

19.1.2016

Také Plzeňský kraj nahrazuje povinnosti státu a zdravotních pojišťoven

Díky finanční podpoře kraje bude možné v krajských nemocnicích Plzeňského kraje zvýšit platy. I když ne každému o 5 % a až někdy v průběhu roku 2016.

Nemocnice zvýší platy. Až po pololetí

 

19.1.2016

Karlovarský kraj nahrazuje povinnosti státu a zdravotních pojišťoven

Interní oddělení nemocnic v Karlových Varech, Chebu, Ostrově a Sokolově fungují na hranicích možností. Největší karlovarská nemocnice musela pro nedostatek personálu snížit kapacitu interního oddělení na polovinu. Kraj musí interní péči finančně podpořit. Podle představitele kraje jde o mimořádné opatření v mimořádné situaci, jímž kraj supluje povinnosti státu.

Karlovarský kraj podpoří miliony korun interní oddělení nemocnic

 

19.1.2016
Nemocnice Bílovec

Úvahy zdravotních pojišťoven o případném rušení Bílovecké nemocnice pomíjejí dopady, jaké mělo zrušení pouhých interních oddělení ve Frýdlantě a Semilech na péči poskytovanou v regionech i na sousední nemocnice nahrazující výpadek akutní péče.

O víkendu raději zůstaňte zdraví

 

13.1.2016
I fakultní nemocnice v Praze omezují provoz

Po zprávách o nedostatku zdravotníků v regionech přicházejí zprávy také z Prahy. Zdravotní sestry citelně chybí i v pražských nemocnicích. Kvůli nedostatku sester ruší některá oddělení lůžka. Největší počet chybějících sester má Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice. Celkem pražské nemocnice postrádají 352 sester...

Pražským nemocnicím chybí přes 350 sester

 

12.1.2016
Východočeské nemocnice

Trutnovsko - Problémy s nedostatkem zdravotnického personálu jsou dlouhodobé a nelze je vyřešit ze dne na den.

Zatím to sice nikde na úplné uzavření oddělení nemocnic nevypadá, ale problémy s nedostatkem zdravotního personálu mají všechny kliniky v regionech.

Špitály hledají doktory i sestry

 

11.1.2016
Vývoj situace v nemocnicích
Liberec, Karlovy Vary, Motol, Zlín a dalších
    
TV Nova - Televizní noviny 9.1.2016

 

7.1.2016
Nemocnice v Libereckém kraji

Zrušení interních oddělení ve Frýdlantu a v Semilech narušuje systém lůžkové péče v celém kraji. Kapacity nestačí, je nutné omezovat činnost jiných oddělení a počty plánovaných operací. Uzavírání interen navíc musí zákonitě vést k postupnému uzavírání i zbývajících oddělení, říká ředitel Krajské nemocnice Liberec L. Nečesaný. Od jejich uzavření lze očekávat další dopady.

Liberecká nemocnice: nárůst pacientů z Frýdlantska jde na úkor plánovaných operací

 

6.1.2016
Nemocnice Pardubického kraje

Zástupci několika odborových svazů budou s vedením krajských nemocnic jednat o zvyšování mezd na konci ledna. 

Podle ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda ale peníze na přidávání nebudou. 

„Úhradová vyhláška dle mého názoru stoprocentně negarantuje finanční pokrytí na možné navyšování mzdových nákladů. Pokud bychom se na nějakém navyšování dohodli, tak to musí být na úkor úspor v jiných segmentech. To znamená, například za materiál a léky.“ 

Lékaři a sestry musí o slíbeném zvýšení platů ještě jednat

 

4.1.2016
Nemocnice Liberec - další dopad uzavírání interen

Liberec - Krajská nemocnice v Liberci chce vybudovat nové oddělení interny s 30 lůžky, o dalších pět lůžek bude nutné zvýšit i kapacitu jednotky intenzivní péče na interně. Rozšíření bude stát největší krajskou nemocnici miliony korun, je ale nevyhnutelné.

 „Současná kapacita už nestačí, uvedl přednosta libereckého Centra interních oborů Tomáš Klimovič. Důvodem nezbytného rozšíření je omezení interní péče ve Frýdlantu. Tamní nemocnice skupiny Euroclinicum akutní lůžkovou péči na interně kvůli nedostatku lékařů od začátku září zrušila.

Liberecká nemocnice potřebuje zvýšit kapacitu interny

 

3.1.2016
Nemocnice Nový Bydžov

Na interním oddělení nemocnice v Novém Bydžově na Hradecku kvůli nedostatku lékařů skončil provoz jednotky intenzivní péče. Pacienti jsou od 1. ledna převáženi do nemocnice v Jičíně a do hradecké fakultní nemocnice.

V nemocnici Nový Bydžov kvůli nedostatku lékařů skončila JIP

 

8.12.2015
Nemocnice Děčín

Nedostatek lékařů se začíná projevovat tím, že nemocnice musejí uzavírat některá oddělení. Děčínská nemocnice oznámila, že od ledna už nebude provozovat dětské lůžkové oddělení. Rodiče budou vozit děti k hospitalizace do Ústí nad Labem. Otázkou je, zda nemocnice tuto kapacitu zvládne...

Lůžkové na dětském oddělení v Děčíně končí

 

23.11.2015

Sjezd ČLK:

22) Sjezd ČLK vyzývá vládu ČR, aby urgentně řešila problém personální devastace nemocnic. Ta pokročila tak daleko, že řada oddělení již není schopna poskytovat řádnou péči z důvodu nedostatku lékařů a sester.

Problém finančního ohodnocení i problém specializačního vzdělávání je třeba řešit urychleně, nikoliv v horizontu let.

 

18.11.2015
FN Motol

Pro nedostatek sester uzavřeno 40 lůžek.

Ředitel nemocnic M. Ludvík

 

18.11.2015
Nemocnice Trutnov
Hrozí uzavření interního oddělení - podle sdělení odborářů na Celostátní poradě odborářů 18.11.2015 za účasti předsedy vlády a ministra zdravotnictví.  

 

8.11.2015
Nemocnice Sušice

Uzavřena interna. Řeší nový provozovatel firma NEMOS.

Sušickou městskou nemocnici od října provozuje soukromá firma


3.12.2015

Podle nové informace se provozovateli nemocnice podařilo oddělení znovu zprovoznit, zatím však s poloviční kapacitou.

 

16.10.2015
Nemocnice Semily

Od 1. ledna 2016 končí interní oddělení pro nedostatek lékařů.
Lze očekávat další dopady pro nemocnici Liberec.

Semilská nemocnice nebude mít od ledna akutní lůžka na interně

 

9.10.2015
Nemocnice Liberec

Uzavření interny ve Frýdlantu přetěžuje nejbližší velkou nemocnici v Liberci. Pro interní pacienty musela být použita část kožního oddělení.

Liberecká interna praská ve švech

 

1.10.2015
Nemocnice Frýdlant

Zrušeno interní oddělení

Vývoj v nemocnici Fýdlant I.

Vývoj v nemocnici Fýdlant II.

 

 

 

 

AČMN

AČMN
Belocerkevská 18
100 00 Praha 10
tel./fax.:
272 731 742
mail: acmn@acmn.cz

Mapa

Návštěvnost stránek

363322