Průběžně doplňované údaje na:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ai7MUOD09sVsdDU1by1xakhxWVZUaFE3OWVNbUVGT0E&hl=cs#gid=0
Vyjádření vedení Kliniky onkologie a radioterapie
Vedení kliniky podporuje lékaře ve snahách získat důstojné společenské postavení včetně spravedlivé odměny za vysoce kvalifikovanou a náročnou práci, tak jak je běžné v civilizovaných zemích. Kampaň „Děkujeme, odcházíme“ pokládáme za vyústění dlouhodobého neřešení problémů ve zdravotním systému, pro který lékaři a zdravotníci jsou až na posledních místech. Vedení kliniky tímto zaručuje všem lékařům, kteří podají v rámci kampaně výpovědi a následně budou mít zájem nadále pracovat na našem pracovišti maximální podporu při návratu zpět.
Prof. MUDr. Jiří Petera, PhD. , přednosta kliniky
MUDr. Milan Vošmik, PhD., zástupce přednosty pro radiační onkologii
MUDr. Eugen Kubala, zástupce přednosty pro klinickou onkologii
Prof. MUDr. Stanislav Filip, phD., DSc., zástupce přednosty pro výuku a výzkum
1.12.2010
Vyjádření vedení Dětské kliniky
Vyjádření vedení Neurochirurgické kliniky
Vyjádření vedení Porodnicko - gynekologické kliniky
Vydjádření vedení Neurologické kliniky
Vyjádření vedení Oddělení dětské chirurgie a traumatologie
"Zdravotnické záchranné služby jsou s výjimkou několika krajů zcela závislé při obsazování služeb na externích lékařích, kteří se právě díky nedostatečnému finančnímu ocenění rekrutují ze zaměstnanců nemocnic. Jestliže odejdou lékaři z nemocnic do zahraničí nebo do soukromého sektoru, hrozí, že řada těchto lékařů přestane pracovat i na záchranné službě, kde tak vznikne neudržitelný nedostatek lékařů. To povede nejprve ke kolizi se Zákoníkem práce, což se z důvodu nedostatku lékařů děje někde již nyní, a po nějaké době budou muset záchranné služby významně omezit počet posádek s lékařem, na což nejsou náš systém zdravotnictví ani veřejnost připraveny," uvádí Slabý v prohlášení.
Nic nového. Milióny korun nazpátek požadovala dominantní zdravotní pojišťovna od českých nemocnic již před několika lety. Stal se z toho v některých krajích styl jednání a nejsnadnější cesta, jak si na úkor svých de facto rukojmí - zdravotnických zařízení - vylepšit své špatné výsledky?
Českolipská nemocnice nebyla a není výjimkou. Právě požadovaných dvacet miliónů, to však už je příliš!
Českolipská nemocnice není jediná. Vrácení i vyšších částek požaduje VZP i od dalších nemocnic AČMN. V některých případech jde o částku přesahující měsíční úhradu zdravotní péče. Od dominantní pojišťovny, jejíž úhrady dosahují 65 - 80 % úhrad zdravotní péče, je i pro velké nemocnice takový postup likvidační.
Navržené změny platových tarifů by nevedly k úsporám, ale dokonce k nárůstu výdajů státního rozpočtu
Podle stanoviska Legislativní rady vlády jsou návrhy předložené ministrem Drábkem v rozporu nejen s ústavním pořádkem ČR, ale dokonce se Smlouvou o ES, Listinou základních práv EU, řadou směrnic EK a ustálenou judikaturou Soudního dvora ES.
Proto v případných sporech by soudy ČR musely rozhodovat podle práva EU. Dopady těchto sporů na státní rozpočet by převýšily předpokládané úspory.
Stanovisko Legislativní rady vlády
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=677469
http://www.blisty.cz/2010/9/17/art54549.html
Unie orchestrálních hudebníků ČR
ProAlt Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ
Inciativa Ne základnám
Inciativa Vyměnili jsme politiky
"Nesouhlasíme s tím, aby zdravotníci byli postiženi chystaným opatřením. Pokud tabulky zdravotníků klesnou o deset procent, nepochybně to sestry postihne, zejména v menších zdravotnických zařízeních, kde nemají žádné mimotarifní složky. Očekáváme, že zaměstnavatelé jim tarif sníží a rozhodně ho nebudou žádným způsobem dorovnávat."
D. Jurásková
Podrobnosti na http://osz.cmkos.cz
Pro mediální atraktivitu se často používá jako příkladu onkologicky nemocných. Každý rok v Čechách onemocní nově cca 70 000 lidí nově onkologickým onemocněním. Cca 20 000 lidí na onkologická onemocnění zemře. Jsme někde v druhé polovině roku 2010, takže máme o cca 80 000 onkologicky nemocných více než v roce 2008.
Je vcelku logické, že na jejich léčbu peníze roku 2008 nemohou stačit. A samozřejmě se k tomu přidávají další onemocnění - myslím, že netřeba jmenovat konrétně. Tento příklad je dostatečně ilustrativní.
Model momentálně zavedený by mohl fungovat pouze za jediné, nicméně nutné podmínky: počet nově diagnostikovaných by se rovnal počtu mrtvých, evtl. uzdravených. Ani jedna z těchto podmínek není splněna. U jedné bych řekl bohužel, u druhé bohudík.
Lze jen dodat, že zdravotními pojišťovnami v dohodovacím řízení navrhované řešení - snížit o 5 - 7 % paušální úhrady všem nemocnicím, aby dále mohly růst úhrady nejnákladnější péče v onkologických a dalších centrech především fakultních nemocnic, také není řešení.
Hrozilo by, že sice více pacientů postižených nejtěžšími onemocněními v centrech přežije, ale za cenu zvýšení úmrtnosti na běžná onemocnění nebo při doléčování nejtěžších nemocí v normálních nemocnicích.
Účastníci jednání vyjádřili zásadní nesouhlas s navrženou úpravou tarifních platů, kterou považují za urážlivou a ponižující pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách.
Sekce nemocnic zásadně nesouhlasí se změnou systému odměňování v zákoníku práce. Touto úpravou by došlo ke zrušení platových stupňů, takže platový tarif by se nezvyšoval podle délky praxe, ale všichni by se platově ocitli na pozicích profesních začátečníků. To zvláště ve zdravotnictví, kde je nezbytné celoživotní vzdělávání, znamená neúctu k letům odvedené práce, k získaným zkušenostem a vysoké profesní odbornosti.
Jsem šokován informacemi o plánovaných platových redukcích ve zdravotnictví, které ve čtvrtek 2. září zveřejnily Hospodářské noviny. Bez jakékoli odborné či jiné debaty hodlá, podle informací z tisku, ministr práce a sociálních věcí radikálně zasáhnout do budoucího odměňování lidí placených z veřejných rozpočtů.
Seznam zúčastněných odborových svazů
K demonstraci dne 21. září 2010 v Praze se připojují další odborové svazy: