119

Co se děje ve zdravotnictví

 

 

4.11.2013

Ústavní soud jako předvoj politiků

Nález ústavních soudců rušící úhradovou vyhlášku na letošní rok poněkud zanikl v povolebním humbuku, ale na významu mu to neubírá. Dokonce by bylo možné říci, že ještě dříve, než se politici v Praze dokázali dohodnout na jakékoli formě budoucí vlády, soudci v Brně předznamenali posun v přístupu k českému zdravotnictví, k němuž s největší pravděpodobností brzy dojde i na politickém poli.

Konec éry pojišťoven

Tento posun by se dal stručně pojmenovat tak, že končí éra zdravotních pojišťoven a začíná éra poskytovatelů péče. Pravicové vlády v posledních sedmi letech viděly v pojišťovnách klíčové hráče, kteří mohou při dobře nastavených pravidlech konkurence vnést do systému přehlednost a efektivitu.

celý text článku - www.zdn.cz

 

 

8.10.2013

Programové teze pro zdravotnictví ČLK

Většinu navrhovaných opatření lze podpořit

Lékařská komora má vlastní program pro volby 2013 - www.zdn.cz

 

 

10.6.2013
Seděl na dvou židlích, musí skončit

"Pan Čech je v referenčním centru devět let. Nastavuje úhradový systém na 284 miliard korun ročně, ale přitom se mu za tu dobu nepovedlo vytvořit ani průhledná pravidla. Celé rozhodování o téměř třech stech miliardách je tak na úrovni ochotnického spolku divadla, nikoliv profesionální organizace, a to mi přijde naprosto neuvěřitelné," kroutí hlavou nad tím, že se nad dvojím angažmá Petra Čecha léta nikdo ani nepozastavil.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

5.6.2013

Zabraňme likvidaci českého lázeňství!

Svaz pacientů ČR
Společnost C-M-T
Petiční výbor a občanská iniciativa "Zachraňme Vesnu"
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů

jako signatáři společného prohlášení

  Zabraňme likvidaci českého lázeňství!

 na svém zasedání dne 01. 06. 2013 byli nuceni konstatovat, že Ministerstvo zdravotnictví vydáním vyhlášky č. 267/2012 Sb., o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost,účinné od října 2012, způsobilo propad příjmů lázeňských zařízení ze zdravotního pojištění o více než 40% a tím přivedlo mnohé léčebné lázně téměř k likvidaci. Ministerstvem zdravotnictví zavedená restriktivní opatření vyvolávají dominový efekt. Léčebné lázně uzavírají své domy, jsou propouštěni zaměstnanci, pacienti jsou kráceni na nároku na lázeňskou léčbu.   
Do takovéto situace se dnes dostává i Dětská léčebna VESNA v Janských Lázních, která je jedinečným zařízením, specializujícím se na závažné dětské diagnózy.
Situace v lázeňství je kritická.
Reálně hrozí, že díky změněným podmínkám, daným právě novým Indikačním seznamem, dojde k zavírání nebo drastickému omezování činnosti téměř všech lázní v ČR.

Tato krizová situace vede signatáře prohlášení k nutnosti vytvořit společný

 „Krizový štáb lázní“.

Celý text prohlášení

 

 

29.5.2013
Petr Holub: Zdravotnictví na šikmé ploše

Donedávna se říkalo, že Česká republika musí zavádět nejnovější medicínské postupy, zároveň ale musí posílit sektor dlouhodobé péče, který může pomoci pacientům k návratu do života. Úroveň dlouhodobé péče zaostává za západní Evropou mnohem víc než užívání moderních technologií a léků. Tento rozpor se během šetření prohlubuje. Léčebny dlouhodobě nemocných přicházejí o peníze, výdaje na léky však rostou. Proto nejde vyloučit, že šetření nemusí letos skončit.

Menší zdravotní pojišťovny, kliniky a farmaceuti budou i nadále vydělávat, což opět donutí k dalším úsporám zdravotní pojišťovny. Nemocnice a léčebny vykážou méně výkonů a dostanou tedy méně peněz. Pak nezbude než dostupnost péče opět omezit. Nejde o to, že se dnes děje něco strašného, zdravotnictví se však ocitlo na nebezpečné cestě.

celý text článku - www.zdn.cz

 

16.5.2013
Třebíčská nemocnice propustí desítky lidí,
hlavně sestry

Třebíčská nemocnice propustí desítky zaměstnanců, zejména zdravotní sestry, které mají sjednanou pracovní smlouvu na dobu určitou. Zvažované počty se pohybují od třiceti do sedmdesáti zaměstnanců. Že se budou kvůli úsporám snižovat počty lidí, kteří tu pracují, potvrdil včera krizový ředitel nemocnice Jan Ferenc.
Obrovským problémem podle Ference je skutečnost, že nemocnice dlouhodobě nemá volné peníze, faktury se platí až rok po lhůtě splatnosti. "Navíc zálohové platby od pojišťoven jsou letos o osm procent menší," upozornil.

celý text článku - www.tribune.cz

 

15.5.2013

Péče o lidi po hospitalizaci má být dostupnější
a přehlednější

Ministerstvo zdravotnictví chystá změny v péči o pacienty, která následuje po hospitalizaci. Má být přehlednější a dostupnější.

 

Současná situace v takzvané následné a dlouhodobé péči je podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka neuspokojivá. Systém je podle něj zastaralý a nesplňuje požadavky na dostupnost a je také se obtížně financuje.

 

celý text článku - www.tribune.cz


Komentář AČMN:

Podíl následné péče na celkových nákladech zdravotních pojišťoven na zdravotní péči má podle jejich zdravotně pojistných plánů na rok 2013 činit necelých 5,4 %. Je to zlomek procenta, které se na následnou péči vynakládá v sousedních vyspělých zemích. Z toho pejsek a kočička lepší dort neupečou, zvlášť když jediným smyslem celého záměru je přenést hlavní tíhu financování následné péče na samotné pacienty.

Až nyní ministerstvo přiznává u akutních lůžek, že "zatím však nemůžeme tato lůžka rušit od zeleného stolu, protože mnohé pacienty není kam přeložit“. Přesto se snaží akutní lůžka rušit. Když se to loni nepodařilo administrativně, nasadilo do druhé etapy rušení úhradovou vyhlášku. Nejen akutní, ale i následná péče se již nyní rozkládá.

 

15.5.2013
Nemocnice v Náchodě už propouští. Musí šetřit

Náchodskou nemocnici čekají těžké časy, pacienti se bojí, že se úspory projeví na kvalitě péče. Nejvíc postiženým oddělením bude od června lůžková interna. Musí ji opustit dvě desítky zdravotních sester či ošetřovatelů. Padesáti zaměstnancům se sníží úvazek

celý  text článku - www.tribune.cz

 

15.5.2013
Vzkaz z Chrudimi. Nesahejte nám na nemocnici!

V Chrudimské nemocnici (foto) roste mezi zaměstnanci nervozita. Krajští radní mají zítra oznámit, která oddělení z úsporných důvodů zruší. Město se obává o osud dětského oddělení a porodnice. Vedení města kraj varuje, že jejich zrušení by bylo pro Chrudim absolutně nepřijatelné.

celý text článku - www.tribune.cz

 

14.5.2013

Odmítáme prázdná vládní gesta
v českém zdravotnictví

Podfinancované české zdravotnictví představuje dlouhodobý a závažný problém, kterým je nezbytné se odpovědně zabývat. Současný návrh ministra Leoše Hegera (TOP09) na navýšení platby za tzv. státní pojištěnce o 77 Kč na 800 Kč měsíčně však považujeme jen za populistické prázdné gesto. Navíc ministr Heger nezískal pro svůj návrh ani podporu svého stranického kolegy, ministra financí M. Kalouska (TOP09), který již oznámil, že jakékoliv navýšení nepodpoří.

ČSSD vyzývá ministerstvo zdravotnictví i vládu ČR, aby namísto prázdných mediálních gest začali urychleně řešit prohlubující se podfinancování českého zdravotnictví, které sami způsobili a za které nesou plnou odpovědnost. Urychlené a adekvátní navýšení plateb za státní pojištěnce musí přitom být jen prvním krokem.

Platba státu za své pojištěnce, kterými jsou děti, důchodci a nezaměstnaní, se naposledy zvyšovala v roce 2008. I po případném nárůstu by 800 Kč měsíčně představovalo jen zhruba čtvrtinu toho, co dnes odvádí průměrný zaměstnanec. Stát totiž nejenže nezohledňuje jakoukoliv inflaci za posledních pět let, ale především nezohledňuje nárůst daně z přidané hodnoty, který drasticky odsává finance určené na léčbu nemocných ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Naše zdravotnictví tak letos stojí na pokraji ekonomického kolapsu. Rád bych znovu připomněl, že Česká republika vydává na péči o zdraví jeden z vůbec nejmenších podílů hrubého domácího produktu v Evropě, který navíc - působením špatné hospodářské politiky vlády Petr Nečase - každoročně klesá. Na to, že lidé ve zdravotnictví často pracují za hranicí osobní obětavosti a povinností, však nemůže vláda donekonečna spoléhat. Již ve druhé polovině letošního roku hrozí – beze změny potřebných parametrů - zhoršování dostupnosti kvalitní péče pro pacienty, zvláště u drahých specializovaných zákroků.

Svatopluk Němeček

 

15.4.2013
Penta a Agel:
Převrat ve zdravotnictví. Nemocnice čeká privatizace.

"Do tří čtyř let to bude finančně neudržitelné. Nemocnice jsou ztrátové, evropské dotace do vybavení už pomalu dobíhají, platby od pojišťoven stagnují a kraje těžko budou do provozu nalévat desítky nebo stovky chybějících milionů ročně," řekl Hospodářským novinám investiční ředitel ze skupiny Penta, jedné ze zájemců o ztrátové nemocnice.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

15.4.2013
Velké nemocnice škrtly miliardu, na operaci
si počkáte

Masivní škrty v největších českých nemocnicích mají první vážné následky.
Zdravotnická zařízení totiž začala odkládat operace, rušit lůžka i celá oddělení, některá pozastavila vyplacení odměn lékařskému personálu a prvních z nich již musela i propouštět.

celý text článku - www.aktualne.cz

 

 

12.4.2013

Pojišťovny utlumí platby za záchranu dětských pacientů

Zdravotní pojišťovny nemusí od ledna de facto platit nemocnicím za léčbu dětí, které jsou trvale odkázány na umělou plicní ventilaci.

Úhradová vyhláška na rok 2013 totiž zavedla pravidlo, podle kterého se za chronické pacienty bude platit, až skončí jejich hospitalizace. A to u dětí s ventilátorem trvá zpravidla několik měsíců nebo let.

celý text článku - www.aktualne.cz

 

 

5.4.2013
Papírování vyhnalo pacienty z rehabilitačních ústavů

Rehabilitačním ústavům nastaly krušné časy. Kvůli novým, byrokratickým pravidlům přijímání pacientů jim zejí desítky lůžek prázdnotou a někde dokonce musí propouštět.

celý text článku - www.zdn.cz

 

 

28.3.2013
Nemáme místo, odmítají nemocnice záchranky. I v urgentních případech

 

celý článek - www.idnes.cz

 

 

28.3.2013
Nemocnice v noci: nejsou lékaři, nemá kdo operovat

Šetří se. V nemocnicích natolik, že se to již projevuje na kvalitě péče. Ovšem skrytě. V Praze se však už záchranáři vzbouřili a sestavují dopis ministrovi s konkrétními případy ohrožených pacientů. Obávají se také situace, jež nastane začátkem dubna, kdy podle vyhlášky musí mít nemocnice kontaktní místo, kde řeknou záchranářům, zda určité diagnózy léčí, nebo ne. Tedy, zda přijmou pacienta, nebo ne.

celý text článku - www.tribune.cz

 

26.3.2013
Čekající nemají trpělivost, sestry dokonce napadají

Zdravotní sestry v havlíčkobrodské nemocnici čelí stále většímu počtu útoků agresivních pacientů. Mnozí jim dokonce kvůli dlouhému pobytu v čekárně vyhrožují napadáním. Primář chirurgie napsal otevřený dopis managementu, aby s tím něco udělal.

Jen minulý týden je slovně napadlo tolik lidí, že už to primář chirurgie Jiří Drápela nevydržel a sepsal otevřený dopis.

Nespokojeným pacientům na traumatologii a chirurgii se často nelíbí dlouhé čekací doby a nezřídka jim povolí nervy. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo jsou terčem sestry a už delší dobu.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

22.3.2013
Sněmovna chce, aby vláda zvýšila platby za státní pojištěnce
celý článek - www.tribune.cz

 

21.3.2013
Nemocnice přišly o stovky milionů. Šetří i na platech

Sedm nemocnic vlastněných Jihočeským krajem musí letos uspořit 322 milionů korun. V Krumlově už sáhli na mzdy zdravotního personálu, ve Strakonicích spoří na ambulantní péči. Protahují se vyjednávání o kolektivních smlouvách.

Omezují obnovu vybavení, tlačí dodavatele k nižším cenám za spotřební materiál a zaměstnance k vyšším výkonům. Ředitelé jihočeských nemocnic hledají rezervy, které jim umožní udržet vyrovnaný rozpočet.

Při letošním výrazném propadu peněz v úhradové vyhlášce od zdravotních pojišťoven v kombinaci se zvýšenými náklady kvůli rostoucí sazbě DPH je to téměř nemožné bez toho, aniž by sáhli i na mzdy personálu

celý text článku - www.tribune.cz

 

21.3.2013
Stráská: Další pokus, jak dostat nemocnice na kolena

"Úhradová vyhláška a zálohy jsou pro nemocnice vražedné. Nejsou vražedné jen pro zaměstnance, ale i pro samotnou zdravotní péči," říká v rozhovoru s deníkem MfD vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

19.3.2013
Varské nemocnice zvažují snížit platy

Po jednání se zástupci zdravotních pojišťoven to řekli ředitelé krajských nemocnic i nemocnice skupiny Nemos v Sokolově a Ostrově. Jednat mohou jen o navýšení individuálních plateb, které pojišťovny poskytují nad rámec paušálu. Ty ale propad ve financování nepokryjí.

Úhradová vyhláška letos stanovila paušální platby na úrovni 95 procent roku 2011. Například v Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN), která zahrnuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, jde o pokles o několik milionů měsíčně.

celý článek - www.tribune.cz

 

18.3.2013
Lékařům neuberou. Šli by do Saska

Drastické úspory čekají letos libereckou nemocnici, kde pracuje zhruba dva tisíce lidí. Na mzdy jim ale manažeři zatím nesáhli. "Bojíme se, že by nám lékaři i zdravotní sestry utíkali do Německa," vysvětlil lékařský ředitel Jan Mečl. Ke snižování platů však přistoupila turnovská nemocnice, kde někteří lékaři přijdou o tisíce korun měsíčně.

Drastické úspory čekají letos libereckou nemocnici, kde pracuje zhruba dva tisíce lidí. Na mzdy jim ale manažeři zatím nesáhli.

"Bojíme se, že by nám lékaři i zdravotní sestry utíkali do Německa," vysvětlil lékařský ředitel Jan Mečl. "Do Žitavy je jen dvacet kilometrů a skoro celá nemocnice tam už mluví česky. V celém Německu chybí deset tisíc doktorů."

celý článek - www.tribune.cz

 

18.3.2013
Písečtí zdravotníci se obávají, že přijdou o peníze i benefity

Minus 31,5 milionu korun. S takovým výpadkem příjmů se musí letos vypořádat vedení písecké nemocnice. Za citelnou ztrátou stojí méně peněz od zdravotních pojišťoven a zvýšené náklady kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.

Management nemocnice tvrdí, že nechce zdravotnické zařízení zadlužit, a proto v úsporném balíčku navrhuje i snížení odměn a příplatků zaměstnancům. Odboráři kvůli tomu zatím nepodepsali novou kolektivní smlouvu a chtějí o platech jednat s krajskými politiky.

"Vinou nedostatečné úhradové vyhlášky dostala nemocnice méně peněz a teď se to dotklo zaměstnanců. Mají mít pokrácené nenárokové složky platu. Týká se to všech, ale nejvíc pracovníků z nepřetržitého provozu," uvedl Roman Carda, který je šéfem odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v písecké nemocnici.

celý článek - www.tribune.cz

 

18.3.2013
Nemocnice zchudly. Na operace se načekáte

O stovky milionů korun méně budou mít letos nemocnice v Libereckém kraji. Pacienti si déle počkají na operace, což postihne třeba lidi s bolestmi zad. Nemocnice omezí drahou léčbu i nákladná vyšetření. "Situace je kritická a dlouhodobě neudržitelná," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová.

Zdravotní pojišťovny pošlou letos do krajské nemocnice v Liberci skoro o sto milionů korun méně než loni. Česká Lípa přijde až o čtyřicet milionů korun, Turnov zhruba o dvacet pět milionů. Jilemnice asi o deset. Příjmy klesly i v Jablonci, Semilech, Frýdlantě a Tanvaldě.

"Situace je kritická a dlouhodobě neudržitelná," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová. "Věříme, že utažené kohouty se podaří uvolnit. Jinak by nemocnice musely omezovat péči a chyběly by jim peníze na obnovu techniky, přístrojů i na rekonstrukce budov."

Příjmy nemocnic prudce snížila nová úhradová vyhláška, přijatá pro letošní rok ministerstvem zdravotnictví. "Je to zvěrstvo," řekl o ní ředitel turnovské městské nemocnice a krajský zastupitel Tomáš Sláma (ODS).

celý článek - www.tribune.cz

 

 

31.1.2013
Stát dostává nemocnice na pokraj kolapsu

Stát dostává krajské nemocnice na pokraj kolapsu. Pacienti budou nejspíš čekat déle na operace, někde mluví o propouštění. Krajští zastupitelé v pondělí nalili do nemocnic každoroční dotaci 176 milionů korun, ale ta stačit nebude. Ředitelé proto chystají krizový plán.

celý text článku "Nemocnice tlačí čtvrtmiliarda dluhů, šetření pocítí i pacienti" - www.tribune.cz

 

 

17.1.2013

ČRo 6: V jaké kondici vstoupilo české zdravotnictví do nového roku?

článek - www.zdn.cz

 

8.1.2013

Nařízení o místní a časové dostupnosti zdravotní péče

Přepis rozhovoru ČRo Radiožurnálu s ředitelem Nemocnice Hranice na Přerovsku a předsedou AČMN Eduardem Sohlichem.

 celý přepis rozhovoru - www.zdn.cz

 

21.12.2012
Odbory a zaměstnavatelé kritizovali
řízení zdravotnictví

Zdravotnictví není podle názoru odborářů a zaměstnavatelů kvalitně manažersky řízeno. Nelíbí se jim především současný stav, kdy řada zdravotnických zařízení nemá podepsány smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Na tiskové konferenci to ve čtvrtek po jednání tripartity uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

celý text článku - www.tribune.cz

 

13.12.2012
Krizový štáb asociací nemocnic, pacientů a odborů doporučil poskytovat péči i bez podepsaných smluv.
Platnost těch nynějších přitom končí 31. prosince.

článek- www.denikreferendum.cz

 

5.12.2012

Nesouhlasíme s plánovaným poklesem plateb ambulantním specialistům

článek - www.tribune.cz

 

5.12.2012
Patologové: Vyhláška je likvidační
celý článek - www.tribune.cz

 

5.12.2012
Laboratoř: Vyhláška ohrožuje naši existenci
celý článek - www.tribune.cz

 

 

22.11.2012
Soudný den zdravotníků

Zřejmě nastává soumrak českého zdravotnictví. Možná mají poslední události ještě jiný výklad, ten je však při pohledu zvnějšku neznatelný. Prostě kvalitní veřejné zdravotnictví může být brzy už jenom vzpomínkou.

Skeptické úvahy vzbuzují poslední události a také budoucí nejistota. Rozhodující je vyhlídka, jejíž naplnění se už nedá odvrátit, podle níž nebude mít ani jedna tuzemská nemocnice do konce roku uzavřenou smlouvu s pojišťovnami.

Na tento fakt upozornila Asociace českých a moravských nemocnic naposled v pátek a zdravotní pojišťovny proti tvrzení ani neprotestují. Nejvýš v některých případech existují jakési dohody o budoucí spolupráci.

Počátkem příštího roku tedy nastane krizová situace, kdy nemocnice sice budou léčit, nebude však stanoveno, za jakou cenu. Něco takového se nemůže odehrát ani v soukromém sektoru. Když objednám domů instalatéra na drobnou opravu, předem se přece zeptám na cenu.

celý text článku - www.zdn.cz

 

 

20.11.2012

Rušení lůžek: nemocnice začínají mít navrch

Nemocnicím se vyplácí společný postup, jímž na pojišťovnách získávají ústupky v rušení svých oddělení.

celý text článku - www.zdn.cz

 

 

20.11.2012

Nejvíc nám zaleží na nemocnicích

Jsme připraveni na diskusi s pojišťovnami. Nějakou postel klidně obětujeme, ale nechceme pustit žádné oddělení. Ve zdravotnictví nás nejvíc trápí, že nemocnice vytváří ztráty. Jediná šance na změnu je v jednání s vládou o tom, aby došlo ke změnám v systému plateb pojišťoven krajským zdravotnickým zařízením. V Plzeňském kraji máme od pojišťoven téměř nejnižší úhrady, a ty se navíc snižují.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

20.11.2012

Místo úspor hrozí pojišťovnám škody

"Situace se tak dramaticky vyhrocuje a proti pojišťovnám se šikuje tak široká fronta protivníků, že je docela dobře možné, že budeme muset ze svých představ slevit," přiznává třeba šéf Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

16.11.2012
Právní problémy postupu MZ
a zdravotních pojišťoven
při omezování péče v nemocnicích

V České republice nemáme centrálně řízené zdravotnictví, kde jsou všechny nemocnice státní a kde si stát může dovolit manipulovat s jejich sítí podle svého uvážení. U nás jsou nemocnice většinou na státu nezávislé subjekty, jejichž vlastníci mají podle článku 26 Listiny základních práv a svobod právo na podnikání a mají také ústavní právo vlastnit majetek. Pokud někdo bez dodržení právních pravidel, tedy bez záruk férového procesu ve smyslu článku 36 Listiny, zasáhne do práv vlastníků, mají tyto subjekty právo na to, aby jim byly případné škody nahrazeny.

celý text článku "Restrukturalizace? Všichni by si měli vzít na rok "time out" - www.zdn.cz

 

 

16.11.2012

 J. Žaloudík
Kterak zdravotní pojišťovny u nás riziko do systému vnesly

Nám už nevzkřísitelně zdegenerovaly zdravotní pojišťovny, a to za vydatné asistence ministerstva zdravotnictví, neboť jsme se za dvacet let nerozhodli, jakou správu veřejného zdravotního pojištění to vlastně chceme. Zdravotní pojišťovny už jen stále více komplikují celý zdravotní systém a vedou ho nikam. Prý lépe nemohou, neboť je trápí ministerstvo úhradovými vyhláškami. Pojišťovny nicméně dále bují pod blednoucí vlajkou údajného konkurenčního prostředí a nutnosti kontroly doktorů, kteří by jinak zvlčili nerozumným utrácením za péči o pacienty, naučenou nezodpovědností za své konání i nároky na zvyšování svých platů až o krizově astronomických deset procent.

 celý text článku - www.tribune.cz

 

 

13.11.2012

Nemocnice to nepodepíší.
Spojí se, aby si vyjednaly lepší smlouvy

Nová krajská rada Vysočiny doporučila ředitelům nemocnic v kraji novou smlouvu se zdravotními pojišťovnami nepodepisovat. A to přesto, že nemocnic na Vysočině se radikální redukce lůžek netýká. "Budeme solidární," říká hejtman Jiří Běhounek.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

13.11.2012

Návrhy smluv většina nemocnic ani neviděla

Nemocnice stále nemají jasno, jak bude od ledna vypadat v jednotlivých krajích zdravotní péče. Jedním z regionů, který neví, co bude dál, je Plzeňský kraj. „Už jsme přestali doufat, že návrhy smluv od pojišťoven obdržíme alespoň v minimálním předstihu před klíčovým jednáním, abychom se s nimi mohli seznámit,“ uvedl pro MT Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Klíčové jednání se má přitom konat již zítra...

AČMN a AKN se dohodly na společném postupu, ve kterém odmítají tlak zdravotních pojišťoven. Připojíte se k nim?
Nemocnice ZHPK se k postupu AČMN a AKN připojí. Společný postup aktuálně schválila Rada Plzeňského kraje. To znamená, že se ve středu na společném jednání s pojišťovnami pouze seznámíme s návrhy, ale podepisovat je nebudeme, jak lze z uvedeného předpokládat. Pokud se nepodaří v dohledné době uzavřít pro nemocnice ze strany asociací přijatelné smlouvy, chtěly by asociace dosáhnout prodloužení svávajících smluv o dalších pět let a tuto dobu navrhují využít k mnohastrannému vyjednávání o funkční síti nemocnic na další období. Tomu by mělo předcházet vypracování koncepce zdravotnictví pro celou ČR.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

13.11.2012

Ostře o změně nemocniční sítě

celý článek - www.tribune.cz

 

 

9.11.2012

Jan Žaloudík
Doba rušení duševního zdraví

Nastala doba rušení. Vzrušeni rušením rušíme kdeco. Rušíme nemocniční lůžka. Rušíme nemocnice malé i střední. Rušíme síť státních nemocnic. Nerušíme sice nemocničky zbytné, ale zato rušíme zdravotní ústavy, dětské ústavy, psychiatrické léčebny, zkrátka státní majetky ve prospěch soukromých a zabraných držav.

celý text - blog autora

 

 

8.11.2012

ČRo 6: Zdravotnictví se propadlo do schodku

přepis rozhovoru s místopředsedou AČMN - http://Zdravi.e15.cz

 

 

7.11.2012

Jiří Dienstbier
Vláda považuje zdravotnictví za kšeft

Plně podporuji rozhodnutí Asociace českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic postupovat při vyjednávání s pojišťovnami jednotně. Jednání pojišťoven, které do dnešního dne nepředložily zástupcům nemocnic návrhy smluv a tím se je snaží dostat při vyjednávání pod tlak, je nehorázné. Berou si při tom za své rukojmí nejen zaměstnance nemocnic, ale především i samotné pacienty. Společný postup nemocnic považuji z jejich strany za jediné možné východisko, které je zároveň konstruktivní a hájí zájmy občanů České republiky. Samotné rušení nemocničních lůžek, které si chtějí pojišťovny tímto svým chováním vynutit, je navíc neodůvodněné a k žádným úsporám samo o sobě nepovede. Zhoršení dostupnosti a dosažitelnosti péče pro občany je naprosto nepřijatelné, stejně tak aby se nedostatek peněz ve zdravotnictví, způsobený špatným hospodařením a pochybnými projekty jako IZIP, řešil na úkor seniorů a těch nejzranitelnějších skupin obyvatelstva. Ústava této země garantuje svým občanům rovný přístup ke zdravotnické péči. Naše současná vláda však zdravotnictví považuje za kšeft, nikoli za právo každého z nás.

 

 

7.11. 2012                                                            
Rada Libereckého kraje proti omezování nemocniční péče

Rada Libereckého kraje na svém včerejším mimořádném zasedání vyjádřila nesouhlas s postupem zdravotních pojišťoven při uzavírání smluvních vztahů o rozsahu a struktuře poskytované akutní lůžkové péče s jednotlivými nemocnicemi v Libereckém kraji od 1. 1. 2013, který ve svých důsledcích může znamenat přímé praktické ohrožení dostupnosti nemocniční zdravotní péče v některých oblastech Libereckého kraje.

celý text usnesení

 

 

7.11. 2012

Konference ČLK o síti zdravotnických zařízení

2.11. 2012 proběhla konference, které se kromě prezidenta ČLK zúčastnili ředitel VZP, prezident SZP ČR, předsedové AČMN, AKN, OSZSP ČR, LOK-SČL, NRZP, senátor J. Žaloudík a další. Ministr zdravotnictví, který původně přislíbil účast, byl zastoupen svým náměstkem.
Ve vystoupeních účastníků kromě představitelů ministerstva a pojišťoven dominovala kritika záměru omezit nemocniční péči.

Prezentace z konference

 

 

6.11.2012

Roudnické nemocnici už podle jejích zastánců nepomohou politická jednání, ale jen velká demonstrace tisíců lidí.
Svolali ji na 17. listopadu.

článek-www.zdn.cz

 

 

6.11.2012

Dryml (SPOZ): Teror, který české zdravotnictví nepamatuje

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) otevřeně podpořil plán na zrušení až 6000 nemocničních lůžek. Na samou hranici existence se dostane až 18 nemocnic, a dalších 12 pravděpodobně zavře. „Toto rozhodnutí nemá logiku z manažerského ani z lékařského hlediska. Jedná se o 100% podporu pojišťoven na úkor řadového pacienta. Ministr zdravotnictví by se ovšem měl starat o blaho a peněženky občanů a neplnit zbožná přání každého vyděrače, který mu přednese návrh“, komentuje celou situaci Vladimír Dryml.


celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

6.11.2012

"Lůžka nemohou škrtat od stolu"

Pojišťovny by se měly víc bavit s nemocnicemi i s krajem, tvrdí šéf jablonecké nemocnice Vít Němeček (na snímku). Podle něj je postupný útlum menších nemocnic v pořádku, ale nesmí se řešit centrálně, od stolu.
Tanvaldská nemocnice je na černé listině. Pojišťovna tu už nepočítá s internou. Pokud tu zmizí akutní lůžka, pacienti se zřejmě přesunou do jablonecké nemocnice. "Třeba na chirurgii už kapacity nejsou. Asi bychom nebyli schopni převzít veškerou péči o pacienty," říká ředitel nemocnice v Jablonci Vít Němeček.

celý článek - www.tribune.cz

 

5.11.2012

Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.
Zdravotní pojišťovny za zdravotní péči neodpovídají, jen matou veřejnost!

Zdravotní pojišťovny měly na sjednávání nových smluv s nemocnicemi celý rok. Cosi připravovaly, asi i taktizovaly, nicméně těžce propásly dobu k rozumnému jednání o jakékoli podstatné změně kdekoli. Navíc jednají o veřejných prostředcích neveřejně! To je trestuhodné. Občané jsou teď zasypáváni poplašnými zprávami, zdravotníci a manažeři nemocnic tápou v nejistotě. Diskuze o počtu lůžek je zcestná. Redukce části lůžek na tom či onom oddělení nic neřeší, může jen ztížit jeho hospodaření. Při zrušení celého oddělení či dokonce nemocnice by se zdánlivě v daném místě ušetřilo, pacienti se však musejí přesunout jinam, kde zase náklady narostou, místně se zhorší dostupnost, čekací doby i zátěž přepravou. Fungující a vytížené nemocnice beze smluv zůstat nemohou.

celý text

 

2.11.2012

Dvě třetiny nemocnic by měly do pěti let zrušit nějaké oddělení

celý článek - www.novinky.cz

 

31.10.2012
Asociace nemocnic i lékaři odmítají smlouvy
s pojišťovnami
celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
Budou z nemocnic léčebny seniorů?
celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
 "Vrchol arogance. Pojišťovny s námi nemluví"                                         
 celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
Jižní Morava chystá tvrdý boj o 350 lůžek
celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
"Lůžka škrtat nepotřebujeme"

celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
Nic není definitivní. O lůžka bojují
celý článek - www.tribune.cz

 

31.10.2012
Lidé v Roudnici zuří, že jim berou špitál.
Majitelé věří v dobrý konec
celý článek - www.tribune.cz31.10.2012
"Z Františku LDN nebude," slibuje radnice Prahy 1
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Z nemocnic zmizí 6 000 lůžek
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Rušení lůžek začalo, pacienti budou dojíždět
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Tišnov, Brno, Znojmo... skoro každá nemocnice splaskne
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
"Důležité je, aby pacienti nemuseli jezdit daleko"
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Vrcholí boj o nemocniční lůžka.
Na Plzeňsku jich mají zmizet stovky
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Ze dvou středočeských nemocnic budou
už jen polikliniky
celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Lidé z Roudnice a Duchcova
budou do nemocnice dojíždět

celý článek - www.tribune.cz

 

30.10.2012
Tanvaldské nemocnici hrozí, že přijde
o akutní lůžka na interně
celý článek - www.tribune.cz

 

 

30.10.2012
Nemocniční revoluce v Moravskoslezském kraji
celý článek - www.tribune.cz

 

 

30.10.2012
Vysočina: Zeštíhlí, ale na "černé listině" nejsou
celý článek - www.tribune.cz

 

 

30.10.2012

I pražské nemocnice budou škrtat

celý článek - www.tribune.cz

 

 

30.10.2012

Na Olomoucku se všemi nemocnicemi počítají

celý článek - www.tribune.cz

 

 

30.10.2012

Žaloudík (ČSSD):
Odpovídají snad zdravotní pojišťovny
za zdravotní péči?
Ne, jen matou lidi

Cosi připravovaly, asi i taktizovaly, nicméně těžce propásly dobu k rozumnému jednání o jakékoli podstatné změně kdekoli. Navíc jednají o veřejných prostředcích neveřejně. To je trestuhodné. Občané jsou teď zasypáváni poplašnými zprávami, zdravotníci a manažeři nemocnic tápou v nejistotě.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

30.10.2012

Plán na redukci lůžek:
Zavírají nás rychleji než kulaky, křičí nemocnice

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) mluví o redukci lůžek akutní péče v nemocnicích prakticky od okamžiku nástupu do funkce. O konkrétních nemocnicích, které by měly být zrušeny nebo by měla být omezena jejich péče, se mluví až dnes. Děje se tak na základě dohody zdravotních pojišťoven a nemocnice se začínají bouřit. Prý hrozí zánik až třiceti zařízení.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

30.10.2012

Jihomoravský kraj se brání rušení akutních lůžek

článek - www.novinky.cz

 

 

29.10.2012

Sobotka (ČSSD): Pane premiére Nečasi, zastavte likvidaci českého zdravotnictví!

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes otevřeným dopisem vyzval předsedu Vlády ČR Petra Nečase k okamľitému zásahu proti pokračující likvidaci zdravotní péče v ČR.

Vážený pane premiére,
obracím se na Vás jako předseda nejsilnější politické strany v ČR s vážnou obavou o další budoucnost a zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče pro občany naší země.
Vaše vláda i přes opakované upozorňování ze strany ČSSD, veřejnosti, odborů i pacientů dostala systém zdravotní péče do kritické situace: zdravotní pojišťovny nesplnily svou zákonnou povinnost a s nemocnicemi dosud neuzavřely smlouvy o poskytování a hrazení péče pro rok 2013 (a na další léta poté co hromadně vypověděly smlouvy k 31. 12. 2012). Dva měsíce před koncem roku tak není zajištěna zdravotní péče pro následující období!

otevřený dopis

 

 

26.10.2012

Marková: KSČM podporuje kampaň
za zachování sítě zdravotnických zařízení

KSČM důrazně odmítá nehorázný způsob jednání zdravotních pojišťoven, které z příkazu ministerstva zdravotnictví znejišťují existenci většiny zdravotnických zařízení a tím ohrožují poskytování potřebné zdravotní péče pro pacienty.
KSČM podporuje kampaň nemocnic, odborů, pacientů i zdravotně postižených za zachování současné sítě regionálních zdravotnických zařízení a staví se plně za ústavní právo všech občanů České republiky na dostupnou a kvalitní zdravotní péči!

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

23.10.2012

Mají o podobě nemocniční sítě
rozhodovat pojišťovny?

Diskusní forum Medical Tribune. "Jaké parametry by měla mít síť zdravotnických zařízení? Jsou zdravotní pojišťovny schopny postupovat podle relevantních dat nebo půjde o "divoký odstřel" nemocnic?" ptá se odborníků redakce MT.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

19.10.2012

Lékaři nevědí, kolik operací jim pojišťovny v lednu zaplatí

Sedmdesát týdnů čekání na operaci kolena, devět měsíců na výměnu oční čočky. I delší mohou být po Novém roce čekací doby na zákroky v jihomoravských nemocnicích. Ani jeden ředitel totiž nemá na stole smlouvy se zdravotními pojišťovnami na příští rok.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

17.10.2012

Obavy ze zhoršení zdravotní péče se začínají rychle naplňovat 

 

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

17.10.2012

Odbory žádají mimořádné jednání tripartity
kvůli nemocnicím

Odbory chtějí mimořádné jednání s vládou a zaměstnavateli o budoucnosti nemocnic. O svolání požádaly dnes na tripartitě. Podle předáků není totiž ani necelé tři měsíce před koncem roku jasné, jak by měla nemocniční síť v Česku vypadat. Novinářům to po dnešním tripartitním jednání řekl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. Nemocnicím ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče, nové zatím nemají.

celý text článku - www.ceskenoviny.cz

 15.10.2012

Začne boj o nemocnice

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

15.10.2012

Petice za prachatickou nemocnici pokračuje

Nečinnost VZP při jednání o rámcových smlouvách pro následující pětileté období a stávající návrhy omezující úhrady za léčebné výkony dle našeho názoru zcela cíleně směřuje k likvidaci nemocnice v Českém Krumlově a Prachaticích, omezení rozsahu péče ve Strakonicích a Písku a v konečném důsledku k destabilizaci celé sítě nemocnic v Jihočeském kraji, na jejímž konci bude neodvratné omezení dostupnosti medicínské péče v celém regionu.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

 

10.10.2012

Jihočeské nemocnice čelí existenční nejistotě

Podle relace ČRo - České Budějovice vyprší jihočeským nemocnicím koncem roku pětileté smlouvy se zdravotními pojišťovnami a nové dosud nejsou uzavřeny. V médiích se spekuluje o tom, že v ohrožení jsou nemocnice v Prachaticích a v Českém Krumlově.

Jihočeský hejtman Zimola proto svolal na pondělí na krajský úřad schůzku zástupců zdravotních pojišťoven, vedení kraje a nemocnic. Všeobecná zdravotní pojišťovna však na pozvánku reagovala tiskovým prohlášením, ve kterém oznámila, že na dohodu je ještě brzy.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

 

9.10.2012

Pojišťovny tvrdí, že nemocnice smlouvy na péči dostanou včas

Žádná nemocnice nezůstane po 1. lednu bez smlouvy. Když nebude mít dohodnutý rozsah péče, dostane smlouvu na půl roku až rok, aby byl čas vše dojednat, řekl ČTK prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Smlouvy budou mít nemocnice i podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Menší nemocnice varovaly, že nemohou plánovat operace a objednávat pacienty na příští rok, protože nemají dojednané nové smlouvy.

celý text článku - www.ceskenoviny.cz

Komentář AČMN:
První jednání o nových typových (vzorových ) smlouvách je svoláno VZP na 18.10.2012. Jednání o těchto smlouvách před 5 lety trvalo půl roku. Ale nemocnice to jednání určitě brzdit nebudou.

Smlouva „na půl roku až rok“ je v rozporu s platnou vyhláškou o rámcových smlouvách, která předpokládá smlouvu na 5 let. Bez souhlasu nemocnice takovou smlouvu nelze uzavřít. Budeme usilovat o solidaritu ostatních nemocnic s těmi, které by zůstaly na černé listině. Smlouvy na rok a kratší by jen prodlužovaly agónii nemocnic o další rok. Vyvolávaly by otázku, proč pojišťovny vlastně smlouvy k 31.12.2012 tak razantně vypovídaly.
Vyjádření VFN jen potvrzuje, že u péče jimi běžně poskytované mají „vystaráno“. U center jsou však ve stejné situaci,  jako regionální nemocnice.

 

 

9.10.2012

Nemocnice nemohou prý objednávat na operace na příští rok

Plánování operací a objednávání pacientů na příští rok není ve většině nemocnic zatím možné. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami totiž vyprší koncem roku a nové ještě nemají. Nevědí tedy, jakou budou moci poskytovat péči.
Plánování operací a objednávání pacientů na příští rok není ve většině nemocnic zatím možné. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami totiž vyprší koncem roku a nové ještě nemají. Nevědí tedy, jakou budou moci poskytovat péči.

ČTK to v pondělí sdělil krizový štáb asociace menších nemocnic, odborů, rady postižených a svazu pacientů, který se v pondělí sešel poprvé. Ministerstvo zdravotnictví plánuje zeštíhlení nemocniční sítě a rušení některých zařízení.

celý text článku - www.tribune.cz

 

8.10.2012

Nemocnice se obávají rušení lůžek.
Nejsou peníze, argumentují pojišťovny

Většina českých nemocnic stále nemá jasno, co s nimi od ledna bude. Chystá se totiž rušení akutních lůžek i zavírání nevytížených oddělení. Dnes odpoledne se proto sejdou signatáři společného prohlášení asociací nemocnic, pacientských organizací a odborových organizací ve zdravotnictví.
Jednání se zástupci ministerstva a zdravotních pojišťoven podle nich zatím nepřinesla výsledky. 17. října se pak bude budoucnost nemocnic řešit také na půdě senátního zdravotnického výboru.

celý text článku - www.rozhlas.cz

 

 

8.10.2012

VZP nečinností opět ohrožuje existenci jihočeských nemocnic, tvrdí hejtman Zimola

Jednání o rámcových smlouvách VZP s jihočeskými nemocnicemi opět nepřineslo výsledek. Vedení krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se omluvilo a jednání se nezúčastnilo.
Schůzku na svolal před dvěma týdny hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) poté, co se téma neuzavření rámcových smluv mezi zdravotními pojišťovnami a jihočeskými nemocnicemi začalo politizovat a vyostřily se vztahy mezi jednotlivými aktéry.

"Že je situace vážná, na to ostatně upozorňují jak Asociace českých a moravských nemocnic, tak svazy pacientů a zdravotně postižených. I dnes se zástupci VZP z jednání už po několikáté omluvili. Ředitelé nemocnic tak stále netuší, kdy a zda vůbec s nimi smlouvy budou uzavřeny a na jaký rozsah péče,“ uvedl Zimola.

celý text článku - www.regiony24.cz

 

 

8.10.2012

Gajdáček: Zdržují nemocnice, ne pojišťovny

Nejsou to pojišťovny, ale nemocnice, které brzdí proces vyjednávání o smlouvách na příští rok - myslí si Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Pojišťovny jsou ty, které čekají na zdravotnická zařízení, až jim podepíší tzv. úhradové dodatky smluv v aktuálním roce. A zdravotnická zařízení si pěkně dávaly na čas, aby se „neunáhlily“ a aby ze zdravotního pojištění „vytáhly“ co nejvíce peněz,“ uvedl Gajdáček pro Medical Tribune.

celý text článku - www.tribune.cz

Poznámka AČMN:
Především titulek a podtitulek zaslaného článku je více než zavádějící. Že u nových smluv na příští rok jsou na tahu zdravotní pojišťovny – to J. Gajdáček nepopřel. Jen argumentoval tím, že podle jeho názoru naopak při podepisování dodatků k platným smlouvám, tj. například na rok 2012, zdržují někdy nemocnice.
Zákon o zdravotním pojištění stanoví povinnost smluvně sjednat péči pro své pojištěnce a to včetně dodatku ke stávajícím smlouvám zdravotním pojišťovnám. Ne nemocnicím. Některé pojišťovny předkládají návrhy dodatků v podobě, která znamená nižší úhradu, než podle úhradové vyhlášky. Takový dodatek nemocnice nepodepíší. A je to jejich plné právo.
A dočasná smlouva na jeden rok? To se vracíme, kde jsme byli před rokem. Proč tedy pojišťovny vypověděly smlouvy? Chtějí rok prodloužit současnou krizi a agónii nemocnic? Smlouva jen na jeden rok je také v rozporu s platnou vyhláškou č. 618/2006 Sb. o rámcových smlouvách.8.10.2012

Porody během zimy se v Jeseníkách změní v horor

Jednejte, nebo porodnici skutečně zrušíme. Jesenická nemocnice (foto) tlačí úřady a zdravotní pojišťovny ke zdi. Pokud nezvýší příspěvky sestavené pro "běžné" nemocnice, čeká matky i malé děti až několikahodinové dojíždění za lékaři do vnitrozemí.
Zejména porody během zimních měsíců by se mohly změnit v horor. Varianta rodit v bližším Polsku není moc pravděpodobná.
Hrozbu už soukromá Jesenická nemocnice začala plnit: záměr hromadného propouštění potvrdila úřadu práce. "Už jsme to oznámili, ale s výpověďmi počkáme na uplynutí zákonné lhůty," potvrdil LN ředitel nemocnice Jan Jedlička. Čekat budou do konce října. Pokud rozdají 35 lidem výpovědi, vyprší jim pracovní smlouvy s posledním dnem roku.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

 

5.10.2012

Rušení by byl zločin
Režisér Troška a Klausův poradce bojují za nemocnici

Jedné z nejlepších českých nemocnic, Nemocnici Strakonice, která už několikátým rokem byla v anketách o nejlepší českou nemocnici a nejlepší poskytované služby v nemocnicích oceněna jako nejlepší či druhá nejlepší, hrozí zánik. Alespoň to říká její vedení i Jihočeský kraj. Ředitel a předseda představenstva Tomáš Fiala pro ParlamentniListy.cz uvedl, že nyní mohou lidé podepisovat petici za zachování špitálu. Petici podpořil například i režisér Zdeněk Troška nebo poradce prezidenta, bývalý senátor Josef Kalbáč.

http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Reziser-Troska-a-Klausuv-poradce-bojuji-za-nemocnici-248752

 5.10.2012

Mezian a Dienstbier: Malé nemocnice mají naši podporu

Malé nemocnice bojují o svou existenci. Zdravotní pojišťovny chtějí omezovat nejen počet akutních lůžek, ale především rušit oddělení.
To je pro mnohé nemocnice z ekonomického hlediska likvidační. Uvědomuje si to jak Hassan Mezian, tak Jiří Dienstbier (oba ČSSD).

Kandidát do Senátu za Litoměřicko a Slánsko Hassan Mezian se senátorem a kandidátem na prezidenta Jiřím Dienstbierem společně navštívili Podřipskou nemocnici s poliklinikou. Nemocnice v Roudnici nad Labem má mít definitivně uzavřena dvě oddělení ze čtyř.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

 

4.10.2012

Šternberk vyděsila informace o údajném rušení tamní nemocnice

Vlnu hysterie vzbudila podle starosty Šternberka Stanislava Orsága (ODS) ve městě informace o tom, že VZP údajně nechce s místní nemocnicí uzavřít smlouvu na příštích pět let, což by znamenalo její zánik. Zprávu nikdo z dotčených institucí oficiálně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

4.10.2012

Do rušení nemocnic se vloží senátoři. Vyslyšeli Hegerovy odpůrce

Debata o tom, kde se zaseklo jednání mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami o rušení lůžek a zavírání nevytížených oddělení, se odehraje už za dva týdny na půdě senátního zdravotnického výboru. "O tom, jak bude zajištěna síť veřejného zdravotnictví za veřejné zdroje, se musí jednat veřejně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda výboru a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Jan Žaloudík.
Na jednání výboru, které se uskuteční 17. října, což je termín mezi dvěma koly senátních voleb, jsou pozváni zástupci hned tří asociací nemocnic, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

celý text článku - www.tyden.cz

 

 

4.10.2012

Neprůhlednost rozdělování veřejných financí v českém zdravotnictví

Pavel Vepřek hostem rozhovoru Českého rozhlasu 6, jehož přepis najdete v článku.

Petr HOLUB, moderátor:Neprůhlednost rozdělování veřejných financí v českém zdravotnictví je snad příslovečná. Proto musí potěšit všechny daňové poplatníky, že se na veřejnost dostávají některé informace o tom, jak je každoročně rozdělováno sto miliard pro nemocnice, která dostane víc a která méně.

celý text článku - www.zdn.cz

 

 

4.10.2012

VZP a holding Agel hrají o osud šternberské nemocnice

Šternberská nemocnice, včetně tamní známé porodnice, může být v ohrožení. Kvůli hledání úspor v resortu podle neoficiálních kuloárních informací Všeobecná zdravotní pojišťovna počítá s možností, že s ní od ledna neuzavře novou pětiletou smlouvu na lůžkovou péči. Což by v podstatě znamenalo zánik nemocnice.

Pojišťovna však celou záležitost nechce komentovat. Jednání o smlouvách s holdingem Agel, který o krajské nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově pečuje, ještě neskončila, a je proto podle VZP předčasné říkat konečná rozhodnutí.

Přesto už nyní vznikla petice na podporu zachování nemocnice. "Informace o této možnosti není tajná, pokud vím, dostali ji z odborných kruhů i někteří šternberští lékaři," řekl poslanec a místní radní Jiří Zemánek s tím, že neuzavření smlouvy s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou by pro nemocnici s největší pravděpodobností znamenalo konec. "Nemůžeme dlouho čekat, jak se věci vyvinou. Je třeba mít co nejdřív jasno, jak to bude v budoucnu s nemocnicí vypadat," řekl Zemánek.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

3.10.2012

Friedrich: VZP navrhla tvrdší plán redukce nemocnic

„Všeobecná zdravotní pojišťovna před třemi týdny představila alternativní představu o restrukturalizaci lůžek, která jde nad rámec předchozích plánů. To stěžuje další jednání pojišťoven s nemocnicemi,“ uvedl ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich pro Medical Tribune. VZP podle Friedrich navrhla více nemocnic či oddělení ke sloučení či zrušení oproti tomu, co navrhovala dosud. Vzhledem ke změně těchto návrhů se podle Friedricha jednání zkomplikovala a zpomalila.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

3.10.2012

Žádná z nemocnic Moravskoslezského kraje neuzavře novou smlouvu dříve, než dojde k dohodě se všemi

S tím počítá i kraj, ale návrhy pojišťoven odmítli radní jako příliš razantní. Rozhodli, že žádná z krajských nemocnic neuzavře novou smlouvu dříve, než dojde k dohodě se všemi. Jenže tomu brání vleklý spor o budoucnost nemocnice v Orlové.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

3.10.2012

Na nemocnice sáhnout nedáme

Lídři stran odpovídají před volbami v Plzeňském kraji na otázky MfD. Jak by se podle vás dala zlepšit nedobrá ekonomická situace krajských nemocnic? Připouštíte omezení dosavadního rozsahu služeb zdravotnických zařízení?

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

3.10.2012

Žaloudík: O rušení lůžek a nemocnic se má jednat veřejně

O podobě českého zdravotnictví by se podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD a senátora Jana Žaloudíka nemělo rozhodovat za zavřenými dveřmi. Známý onkolog kritizuje postup ministerstva Leoše Hegera (TOP 09) ve věci rušení nemocničních lůžek, které může podle odborů vést k zániku části zařízení. Nemocnice zatím nemají od pojišťoven potvrzeno, že budou moct fungovat příští rok.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

2.10.2012

Jesenická nemocnice chce kvůli nedostatku peněz uzavřít porodnici

Soukromá nemocnice v Jeseníku hodlá uzavřít na konci letošního roku bez náhrady porodnici, novorozenecké a dětské oddělení včetně čtyřiadvacetihodinových pohotovostních ambulancí. ČTK to v úterý řekl ředitel nemocnice Jan Jedlička s tím, že nemocnici již nelze provozovat bez vícezdrojového financování.

Pokud ke kroku skutečně přistoupí, budou muset rodičky či rodiče s dětmi dojíždět do nemocnic v Šumperku a Krnově. V porodnice se každoročně uskuteční na 400 porodů.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

1.10.2012

Jednání odborů s MZ o nemocnicích skončilo bez výsledku

Bez výsledku skončilo pondělní jednání odborů s ministerstvem zdravotnictví o změnách v síti nemocnic. Odboráři chtěli slyšet, co bude s nemocnicemi od ledna 2013. Zatím žádná ze 189 nemocnic nemá novou smlouvu.

Podle ministerstva se mají ptát zdravotních pojišťoven. Ty ale na tripartitu nepřišly, takže se změnila ve dvoustranné vyjednávání. Řádná tripartita se sejde až 31. října.

"Odcházíme prakticky se žádnou domluvou," řekla ČTK viditelně rozhořčená předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Nemocnice i zaměstnanci jsou podle ní v obrovské nejistotě. Nevědí, jestli zůstanou fungovat všechny stávající nemocnice, nebo se některé zruší.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

1.10.2012

Promyšlená a připravená likvidace krajských nemocnic

V rámci akce rušení 10 tisíce akutních lůžek se po říjnových volbách připravuje druhá vlna tvrdého útoku Všeobecné zdravotní pojišťovny a ostatních zdravotních pojišťoven na rušení, či násilné slučování celých oddělení a neprodloužení smlouvy u těch nemocnic, které na požadovanou redukci akutních lůžek nepřistoupí.

Nepodepsáním smlouvy mezi zdravotní pojišťovnou a nemocnicí tak fakticky dojde ke zrušení nemocnice, neboť tak nebude naplněna zákonná podmínka k úhradě zdravotní péče v tomto zdravotnickém zařízení. Tato druhá vlna bude stejně neobjektivní a živelná, jako byla ta první na jaře, proto ji pan ministr raději pozastavil a odsunul na dobu po volbách.

Příprava na tuto velkou akci, která má za cíl změnit strukturu lůžkové péče v České republice ve prospěch velkých a specializovaných center na úkor běžné akutní a levné medicíny poskytované nemocnicemi na krajské či okresní úrovni, byla pozoruhodná.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

1.10 2012

Rušení špitálů? Dáme pojišťovny k soudu, hrozí pacienti

Většina nemocnic nemá stále jisté, co s nimi od ledna bude. Chybí jim totiž nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ty se sice dušují, že je nakonec dají všem, ale odbory bijí na poplach a kroky pojišťoven, které s posvěcením ministerstva zdravotnictví tlačí špitály k rušení lůžek, dokonce plánují dát k soudu.

celý text článku - www.tyden.cz

 

 

1.10.2012

Ve zlínské nemocnici se mají rušit lůžka

Pojišťovny navrhují ve Zlínském kraji omezit počet lůžek v nemocnicích. Nejvíc se to dotkne interního oddělení. To má v nejbližší době zrušit ze svých 150 lůžek celkem 26 akutních lůžek.

celý článek - www.regiony24.cz

 

 

1.10.2012

Nyní máme poslední šanci zachránit naše nemocnice, říká Línek

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

30.9.2012

Žatecká (ČSSD): Experimenty se zdravotnictvím nás ještě budou bolet

 O rušení nemocnic se zatím nahlas nemluví, ale všichni víme, že už číhá za rohem. Až dojde na změny ve stávající síti nemocnic, bude důležité, jak se k ní postaví kraje.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

 

29.9.2012

Petice za dvě nemocnice podepsaly už tisíce lidí

Nemocnice v Krumlově a Prachaticích se obávají o svou existenci. Nedaří se jim totiž dohodnout se na nových smlouvách s pojišťovnami, zejména s největší, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Lidé v těchto okresech už týden podepisují petice, na kterých je již na tři tisíce podpisů.
Lidé na Prachaticku a Českokrumlovsku podepisují petice za zachování nemocnic ve svých okresních městech. Petiční archy umístěné na radnicích, ve firmách, školách i knihovnách podepsalo během prvního týdne v obou příhraničních okresech na tři tisíce lidí.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

 

26.9.2012

Jirsa: Rušení nemocnic v jižních Čechách nehrozí a ani bychom to nepřipustili

Senátor ODS Tomáš Jirsa reaguje na společné prohlášení pěti subjektů, které zahájily celostátní akci: Občané, braňte svoje nemocnice. Ohrazují se proti údajnému „přímému rušení regionálních nemocnic“, za kterým údajně stojí Ministerstvo zdravotnictví ČR a Svaz pojišťoven ČR. To Jirsa naprosto odmítá.

Podle Jirsy se jednoznačně jedná o předvolební tah. „Přesto s cílem petice, tedy zachovat současnou síť nemocnic, za jižní Čechy, kde máme optimální rozložení jedné nemocnice na okres, plně souhlasím, a proto jsem ochoten ji kdykoliv podepsat,“ tvrdí senátor.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

26.9.2012

Zimola: Asociace českých a moravských nemocnic bije na poplach

Společně se zdravotně postiženými, svazem pacientů a odborovými svazy vyzývají občany, aby se zapojili do petičních akcí za zachování nemocnic.

Tato výzva je reakcí na politiku zdravotních pojišťoven, které dosud neuzavřely rámcové smlouvy s většinou zdravotnických zařízení a jednání jsou na mrtvém bodě. V jižních Čechách dosud nebyla uzavřena jediná smlouva a od 30.7. VZP odmítá jednat s argumentací, že není připravena. Krajská politická reprezentace se od dubna snaží o dohodu, ředitelé nemocnic předložili kompromisní návrh, neboť návrh pojišťovny by vedl k faktické likvidaci nemocnice v Prachaticích a Krumlově. Marně. Nemocnice i občané žijí v nejistotě.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

26.9.2012

Marková (KSČM): Asociální postup Ministerstva zdravotnictví je v přímém rozporu s ústavou

K možnému rušení nemocnic

Nepromyšlené rušení lůžek, klíčových oddělení a popřípadě celých nemocnic nevratně ničí zdravotní infrastrukturu, která dosud zajišťovala dostupnost potřebné kvalitní zdravotní péče pro všechny občany, nejen ty žijící ve velkých městech. Asociální postup, který zvolilo ministerstvo zdravotnictví za pomoci zdravotních pojišťoven, je tak i v přímém rozporu s ústavním čl. 31 Listiny základních práv a svobod a zároveň ohrožuje zdraví a životy pacientů. Pevně věřím, že tuto skutečnost vezmou voliči v úvahu při svém rozhodování v podzimních volbách.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

25.9.2012

Nepříjemnost pro TOP 09. Ruší se špitály a odborář Engel rozjíždí akci

Zakrátko začnou krajské volby a TOP 09 se musí vypořádat s kampaní namířenou proti jejímu ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Lékařské a zdravotnické odbory, asociace regionálních nemocnic a zástupci zdravotně postižených v ní budou kritizovat rušení a osekávání malých nemocnic. Napsaly Lidové noviny.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

23.9.2012

Vaňhová: Snaha ministerstva o zrušení nemocnic v Žatci nebo Roudnici je nepřijatelná

Ústecký kraj trvá na zachování počtu akutních lůžek

Ústecký kraj stále trvá na zachování počtu akutních lůžek v regionu. Podpora kraje se vztahuje nejenom na nemocnice sdružené v rámci akciové společnosti Krajská zdravotní (Nemocnice v Ústí nad Labem, Chomutově, Mostě, Teplicích a Děčíně), ale rovněž na nemocnice městské či soukromé. Již dříve se Zastupitelstvo Ústeckého kraje vyjádřilo například pro zachování nejenom Žatecké nemocnice, ale také Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

22.9.2012

Emmerová (ČSSD): Kam se ubírá reforma českého zdravotnictví?

O připravovaném rušení nemocnic anebo jejich částí zatím nikdo v r. 2012 nerozhodnul. Ministr Heger se k problému hned na počátku vyjadřoval s obvyklou opatrností. Nepodepsal ani Memorandum o vypovězení smluv a přenechal to svému náměstkovi (31.10.2011).Vláda o problému vůbec nejednala, a to přes opakované výzvy ze strany AČMN. A v parlamentu opakované žádosti o podání zprávy o stavu českého zdravotnictví nebyly hlasováním nikdy zařazeny do programu sněmovny.

Stejně je tomu tak u rozhodnutí o odložení rušení nemocnic, o kterém informují média. Rozhoduje se anonymně a na jakékoliv přímé dotazy směrem ke zdravotním pojišťovnám je zřejmě uvaleno informační embargo. Vždyť jsou za dveřmi krajské a senátní volby, což si před dvěma lety zvolení koaliční politici asi na poslední chvíli uvědomili a hodili tam „stopku“. Rozhodují takřka izolovaně zdravotní pojišťovny (ZP), tj. nerozhodují volené orgány, které by nesly odpovědnost. To představuje nejvážnější ohrožení demokracie od roku 1989.

celý text článku - www.parlamentnilisty.cz

 

 

 

6.6.2012

Chirurg proti Hegerovi: Chudé bude operovat ten, co zbyde

Volba konkrétního operatéra pacientem za peníze povede ke snížení důvěry pacientů v jednotlivá pracoviště. Myslí si to známý ostravský neurochirurg Jan Síla. Navíc podle něj budou nemajetní operováni tím, kdo zbude.

Ministr Heger chce touto novinkou odstranit úplatky ve zdravotnictví za operace zkušenými lékaři. Neurochirurg Síla však má pádné argumenty, ověřené dlouholetou praxí: „Dosud byl operatér určen zkušeným pracovníkem, který sestavoval operační program i operační tým. Pokud má někdo zájem být operován konkrétním člověkem, jde za ním a požádá ho. Nyní záleží na morální integritě operatéra na jedné straně a na movitosti pacienta na druhé, jak to dopadne. Vše se děje netransparentně, funguje to tak desítky let, ale nutno podotknout - většinou to nenarušuje chod na odděleních,“ uvedl neurochirurg pro ParlamentniListy.cz.

celý text článku - www.tribune.cz

 

 

30.5.2012

Reforma pod čarou

Celá Evropa se zmítá v ekonomické krizi, Řecko i další země stojí na pokraji hospodářské, potažmo celospolečenské propasti. Zdravotnictví je jedním z pilířů každého státu, situace v něm může přispět buď ke stabilizaci, či prohloubení této krize jednotlivých zemí. Bez pochyb, lépe jsou na tom ti, kdo mají alespoň elementárně stabilizovaný systém zdravotnictví, založený na určitých pravidlech, principech, zákonném rámci. Německo, Rakousko, Francie, ale i Británie na tom jsou a jistě budou o něco lépe. Lidé tam vědí, co mohou očekávat, jak se chovat, jak fungují hlavní principy.

Jaká je realita u nás? Zdravotnictví jako politikum považuji po dvacet let za jeden z hlavních destabilizujících činitelů v naší zemi. Právě pro nečitelnost toků finančních prostředků, pro organizační chaos, jenž spěje k logickému vyvrcholení. Po letitých zkušenostech konstatuji, že často chaos záměrný, s jasnými zištnými záměry. Tragikomická letitá reforma zdravotnictví nebo pokusy o ni, kdy stojí mnohdy na lži, podvodu, postranních úmyslech jak státu, tak různých zájmových skupin, přináší své ovoce. Je však nezbytné ptát se, pro koho.

celý text článku - www.tribune.cz

 

25.4.2012

Engel: Ministerstvo se stává úplně zbytečným

rozhovor pro Radiožurnál - www.tribune.cz

 

25.4.2012
Ceník lékařů: plán provází chaos

Nemocnice finišují s ceníky svých lékařů, právníci ale varují, že plán ministerstva zdravotnictví není legální. Tvrdí totiž, že podle zákona výběr lékaře není nadstandard a jeho volba je bezplatným právem každého pacienta.

celý článek - www.tribune.cz

 

25.4.2012

Odstraní korupci její legalizace?

Konec obálek do kapes bílých plášťů, vylepšení nemocničního rozpočtu a kratší čekací doby na operaci. To by měl přinést nový nadstandard, který umožní připlatit si za konkrétního chirurga, ortopeda, porodníka a další specialisty. Nemocnice jej budou moci nabízet v průběhu května, ale už teď vzbuzuje spíše rozpaky a někde považují jeho vliv na úplatky za výraz naivity.

Kupte si svého lékaře - www.tribune.cz

 

13.4.2012
Další zdravotnické cvičení?


Model zdravotnictví 2014 evidentně resort upekl ze zbytků nalezených na dně šuplíků. Čiší z něj snaha něco vymyslet a předložit za každou cenu. Jen ten pacient se do toho nesmí motat.

Model české zdravotnictví 2014 aneb další fáze zdravotnické reformy tak trochu připomíná už přijatou novelu reformních zákonů o zdravotních službách. Spousta skvělých nápadů, které vtěleny do praxe mohou dopadnout jako výsledek činnosti dvojice Pat a Mat.

celý článek - www.ihned.cz

 

28.3.2012
Kdo řídí české zdravotnictví?

článek - www.zdn.cz

 

19.3.2012
Demonstrace před Ministerstvem zdravotnictví 27.3.2012

Pořádají OS zdravotnictví a sociální péče ČR, podporovaný ČMKOS, s Národní radou osob se zdravotním postižením, Českou lékařskou komorou, Lékařským odborovým klubem, Svazem pacientů, Radou seniorů a iniciativou ProAlt.

Braňte omezení zdravotní péče

Braňme se - leták

19.3.2012
Mají nemocnice na zvýšení platů, nebo ne?

Od nového roku jsme svědky dohadování mezi ministerstvem zdravotnictví a nemocnicemi na téma „kdo může za to, že peníze na platy nejsou“. Ministerstvo (osamoceně) tvrdí, že z jeho strany je všechno v pořádku a že problém je v neschopnosti managementů nemocnic, vedení nemocnic pak tvrdí (s ním i mnozí další), že úhrady pro rok 2012 žádné prostředky pro zvýšení platů nepřinesou.

celý článek - www.zdn.cz

 

 

3.1.2012
Jak se v ČR ruší nemocnice a které

Konec fakultních nemocnic - www.tribune.cz

Ústřední vojenská nemocnice v Praze má od ledna tři nové kliniky - www.tribune.cz

AČMN

AČMN
Belocerkevská 18
100 00 Praha 10
tel./fax.:
272 731 742
mail: acmn@acmn.cz

Mapa

Návštěvnost stránek

364649