119

Stanovisko AČMN k analýze VŠE o zdravotních pojišťovnách z 16. 10. 2018 (tiskové sdělení)17.10.2018 - AČMN má zásadní výhrady k závěrům analýzy VŠE ke zdravotnímu pojištění z 16. 10. 2018, jak byly prezentovány v některých médiích. Domníváme se, že jsou zavádějící, vytržené z kontextu a v rozporu s realitou.

V systému zdravotního pojištění nebylo nikdy více peněz, než je v současnosti. Náš systém zdravotního pojištění není budován na principu komerčního pojištění a nehrozí mu krize přímo spojené s vývojem na trhu. Veřejné zdravotní pojištění připomíná daňové systémy, kam každý měsíc pravidelně přitékají všechny odvody a platby za státní pojištěnce, které jsou až poté pojišťovnami směřovány do zdravotnických zařízení. Letošní nadvýběr do 9/2018 činí 21,3 mld. Kč, což je o 10,28 % více než v loňském roce a do konce roku stoupne odhadem na 25 mld. Kč.

V každém systému je dobré mít nějaké rezervy. Pokud je systém destabilizován, pak je rozumné je použít. Ať na stabilizaci sester a lékařů v nemocnicích, na systém jejich vzdělávání, nebo na dlouhodobě podfinancované obory, jako je například následná péče. Už pouhých 3 – 5 mld. Kč z těchto rezerv by dovolilo navýšit našim sestřičkám a lékařům v následné péči platy o 10 %, jak bylo přislíbeno vládou a zlepšit situaci pacientů.  

Chápeme, že přebytky ve zdravotním pojištění do dobrého světla staví zdravotní pojišťovny i vládu optickým zlepšením každoročního deficitu veřejných financí. Stejnou optikou je však třeba se dívat na nemocnice, kde stav personálu systémově ohrožuje jejich fungování.

Na nikoli černobílé diskusi o systému veřejného zdravotního pojištění je AČMN připravena se podílet.


Vyhledat v textu

AČMN

AČMN
Belocerkevská 18
100 00 Praha 10
tel./fax.:
272 731 742
mail: acmn@acmn.cz

Mapa

Návštěvnost stránek

350700